Skip to content Skip to footer

Ιστορική πρόκριση για UIndy με καθοριστικό Δημήτρη Καρούσο (vid)

Η μεταγραφή του Δημήτρη Καρούσου από το Ashland University στους Indianapolis Greyhounds το περασμένο καλοκαίρι έμελλε να είναι καθοριστική για το ποδοσφαιρικό πρόγραμμα του UIndy!

Οι Greyhounds, που δεν είχαν νίκη στα play offs του NCAA (D2) μέχρι την άφιξη του Έλληνα πορτιέρο, βρίσκονται ήδη στα προημιτελικά του τουρνουά (Elite 8), καθώς επικράτησαν και του Ohio Valley University εκτός έδρας με 3-2, με τον Καρούσο να επιστρέφει από τραυματισμό και να κατεβάζει ρολά στο τελευταίο 20λεπτο πραγματοποιώντας δύο καθοριστικές επεμβάσεις!

Ο junior τερματοφύλακας που ήταν βασικός στη regular season αλλά απουσίαζε από τους αγώνες της ομάδας τον τελευταίο μήνα, αντικατέστησε τον Miles Palmer, καθώς το παιχνίδι ήταν ισόπαλο με 2-2 και μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο είπε το πρώτο όχι στους γηπεδούχους σε τετ α τετ!

Το παιχνίδι κρίθηκε στο 88΄ όταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς Javier Steinwascher, με κοντινό σουτ, έγραψε το τελικό 3-2 πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Με αυτόν τον τρόπο το UIndy βρίσκεται για πρώτη φορά στην ιστορία του στους Elite 8 της Division II και κάνει όνειρα για ακόμη ψηλότερα.

Αξίζει να αναφερθεί πως αυτή ήταν η 15 φετινή νίκη των Greyhounds που ισοφάρισαν το ρεκόρ του 2013, ενώ ο Καρούσος πήρε τις 10 εξ αυτών, επιτυγχάνοντας 6 clean sheets.